2. Varşova Türk Filmleri Haftası ve Film Marketi 23-30 Nisan’da Başlıyor!!!

2. Varşova Türk Filmleri Haftası ve Film Marketi 23-30 Nisan’da Başlıyor!!!

 Filmleri İkinci Kez Varşova’da

Son yıllarda uluslararası festivallerde pek çok ödülle dönen Türk Sinemasının seçkin                 örnekleri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C. Dış İşleri Bakanlığı’nın katkılarıyla  Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKS) tarafından gerçekleştirilecek.

23 – 30 Nisan 2013 tarihleri arasında Varşova’nın önemli sinemalarından KİNOTEKA’da yedi gün boyunca, hergün 4 seans gösterimler yapılacak.

Komediden dramaya, birbirinden çok farklı 15 filmin gösterileceği etkinliğe filmlerin yönetmen ve oyuncuları da katılacak. Türk sinema ekibinde ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri, dağıtımcılar, akademisyenler ve BFKS mensupları da yer alacak.

Polonya’nın New Horizon Film  Festivalinde tüm filmleri gösterilen Zeki Demirkubuz yeni filmi Yeraltı ile birlikte geliyor.  Yeraltı Dostoyevski’ nin romanından uyarlandı. Geçen senenin tüm yerel ödüllerini toplayan film Dubai, St.Petersburg gibi festivallerden de en iyi film, en iyi yönetmen ödülleriyle döndü. Bir komedyen olarak tanınan aktör Engin Günaydın’ın oyunculuğuna da dikkat.

Hemen hepsi ödüllü filmlerin arasında öne çıkacak olan usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, daha önce görmemiş olanlar için bulunmaz bir fırsat olarak Varşova’da tekrar gösterilecek

Abdullah Oğuz’un Zülfü Livaneli’nin namus kavramını ele alan romanından yola çıkarak yaptığı Mutluluk Montpelier ve Miami Film Festivallerinde seyirci ödülü aldı.

Hayat Var Reha Erdem’in yazıp yönettiği, ergenlik çağındaki bir kızın hayatında karşılaştığı zorlukları anlatan bu film dünyadaki adaletsizliklere karşı cesaretini, dayanıklılığını ve umudunu yitirmeyen insanların hikâyesini anlatılıyor.

Açılış Filmi

Haftanın açılış filmi, genç yönetmen Emin Alper’in Berlin Uluslararası FF. En iyi ilk film ödülü alan ve pek çok festivallerde ödüllendirilen Tepenin Ardı. Filmin oyuncuları Tamer Levent ve Berk Hakman seyirciyle buluşacak.

Komediler

Son yıllarda yapılan Türk komedileri genellikle toplumsal ve politik durumları hicvetmekte. Hükümet Kadın, gerçek bir öyküye dayanıyor. Güneydoğu Anadolu’da belediye başkanı olan bir kadınla ilgili. Diğer bir kadın öyküsü, Kurtuluş Son Durak kadın sorunlarına mizahi gözle bakmakta. Siyah Beyaz filmi bir grup arkadaşın ilişkileri ay aracılığıyla aydınların çıkışsızlığına gülerek bakıyor. Kaybedenler Kulübü de gerçek kişiler ve olaylara dayanıyor. Murat Saraçoğlu’nun Yangın Var filmini izlerken belki de Türkiye’de en güncel ve sert soruna saf ve temiz insanların gözünden bakabilme olanağı sağlamakta. Başrol oyuncusu Nesrin Cavadzade de Varşova’ seyircinin sorularını yanıtlayacak.  İncir Reçeli, Aytaç Ağırlar’ın yazıp yönettiği, günümüzde metropollerde insani ilişkilerin ne derecede zayıf, kırılgan ve garip olduğunun ustaca anlatan mizahla hüzün arasında gidip gelen bir film.

Bir Klasik

Bereketli Topraklar Üzerinde Erden Kıral’ın bir Orhan Kemal romanından epik boyutlu  bir Çukurova hikayesi. Çekildiği yıllarda En iyi Avrupa Filmi ödülü alan film uzun süre politik nedenlerle Türkiye’de gösterime girememişti.

Belgeseller

Akademisyen yönetmen Can Candan’nın gay, transseksüel ve lezbiyenlerin ailelerini konu edinen Benim Çocuğum Türkiye’de gösterime çıktığı zaman çok ses getirdi. Aynı şekilde bir başka belgeselde yaşadığı bölgenin kapalılığını  güreş minderindeki başarılarıyla alt eden ve ailesine ekonomik olarak da destek olan 13 yaşında bir genç kızın öyküsü İnan Temelkuran’ın Siirt’in Sırrı filminde.

Cannes Altın Palmiyeli Bir Kısa Film

2012 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan Rezan Yeşilbaş’ın 14 dakikalık filmi Sessiz Polonya’lı sinemaseverleri hayli etkileyecek. Rezan Yeşilbaş da Varşova’ya soruları yanıtlamaya gelecek.

 

Konuklar

 

Ahmet Gurata – Akademisyen, Bilkent Üniversitesi
Ahmet Semih Sunay – Kültür Bakanlığı
Ali Atlıhan – Kültür Bakanlığı
Berk Hakman – Oyuncu
Cemal Şan – Yönetmen
Cengiz Korkmaz – Yapımcı, Dağıtımcı
Derya Yücel (Alabora) – Oyuncu
Edip Can Özgün – BFKS
İknur Birsel – Sosyolog – Psikolog
İnci Demirkol – BFKS
İrfan Demirkol – BFKS
Merve Esra Kaya – Gazeteci, Hürriyet
Nesrin Cavadzade – Oyuncu
Nihal Yalçın – Oyuncu
Rezan Yeşilbaş – Yönetmen
Tamer Levent – Oyuncu
Taner Birsel – Oyuncu
Zeki Demirkubuz – Yönetmen

Filmler

1. Kaybedenler Kulübü-Tolga Örnek
2. Kurtuluş Son Durak-Yusuf Pirhasan
3. Sirt’in Sırrı – İnan Temelkuran & Kristen Stevens
4. İncir Reçeli – Aytaç Ağırlar
5. Tepenin Ardı – Emin Alper
6. Yangın Var – Murat Saraçoğlu
7. Yeraltı – Zeki Demirkubuz
8. Siyah Beyaz – Ahmet Boyacıoğlu
9. Mutluluk – Abdullah Oğuz
10. Bereketli Topraklar Üzerinde – Erden Kıral
11. Hayat Var – Reha Erdem
12. Hükümet Kadın – Sermiyan Midyat
13. Bir Zamanlar Anadolu’da – N.B. Ceylan
14. Benim Çocuğum – Can Candan
15. Sessiz – Rezan Yeşibaş