Viyana Türk Filmleri Haftası ve Film Marketi

Viyana Türk Filmleri Haftası ve Film Marketi

Ödüllü Türk Filmleri Viyana’da

 

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği’nin düzenlediği Viyana Türk Filmleri Haftası ve Marketi, 28 Kasım – 03 Aralık 2012 tarihleri arasında Künstlerhaus Kino’da yapılacak. Yeni Türkiye Sineması’nın ödüllü örneklerinin gösterileceği etkinlik süresince, sinema profesyonelleri de Film Market’te buluşacak.

 

 

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları, TRT Türk ve Denk  Sinema’nın destekleriyle yürüttüğü Viyana Türk Filmleri Haftası ve Marketi, 28 Kasım – 03 Aralık 2012 tarihleri arasında Viyana’da Künstlerhaus Sineması’nda gerçekleşecek. Etkinlikte, Berlinale, Cannes, Montreal, Toronto ve Venedik gibi dünyanın en prestijli festivallerinden ödülle dönen son dönem Türk filmlerinin seçkin örnekleri gösterilecek. Kosmos, Gitmek, Saç, Bir Zamanlar Anadolu’da, Zenne, Kurtuluş Son Durak, Entelköy Efeköy’e Karşı, Celal Tan ve Ailesi’nin Acıklı Öyküsü, Babamın Sesi, Mommo Kızkardeşim ve Uzak İhtimal  sinemaseverlerle buluşacak. Filmler, Viyana’nın en ünlü tarihsel sergi mekanlarından biri olan ve 1868 yılından beri hizmet veren Künstlerhaus’da gösterilecek. Künstlerhaus, aynı zamanda Viyana’nın en eski Sanatçılar Derneği olarak da hizmet veriyor.

Sinemamız konuşulacak

 

Viyana Türk Filmleri Haftası’na Saç’ın yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve İstanbul Film Festivali’nden En iyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen Nazan Kesal, Bir Zamanlar Anadolu’da filminin senaristi ve oyuncusu Ercan Kesal ve oyuncusu Yılmaz Erdoğan, Kurtuluş Son Durak Filmi başrol oyuncusu Belçim Bilgin-Erdoğan konuk olarak katılacak.

 

Sinema Profesyonelleri Film Marketi’nde buluşacak

 

Viyana Türk Filmleri Haftası ve Marketi kapsamında, Türk yapımcılarla Avusturya sinema sektörünün ileri gelenlerinin bir araya geleceği bir de market düzenlenecek.  Avusturya’nın sinema ve televizyon film alıcıları ile Türk sinemasının profesyonellerinin buluşacağı Film Market’te, son bir yılın Türk filmleri Avusturyalı dağıtımcılara tanıtılacak.

 

 

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği

 

Sanatın “evrenselliği”nden ve tüm dünyanın “ortak dili” oluşundan yola çıkılarak kurulan Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği (BFKS), sanatın her alanında üretim yapmak, eğitimler düzenlemek, yurt içi ve yurt dışında kültürel ve sanatsal faaliyetler organize etmek, ülkemizin sanatını ve kültürünü yaymak, tanıtmak ve yurt dışında temsil etmek amacıyla kuruldu. Başkanlığını İrfan Demirkol’un yaptığı BFKS, sinema, fotoğraf, edebiyat ve televizyon gibi çeşitli alanlarda deneyimli üyelerden oluşuyor. Ankara merkezli BFKS, yine bu yıl içinde, 24-30 Mayıs 2012 tarihleri arasında Polonya’da, Varşova Türk Filmleri Haftası ve Marketi düzenledi.