2. Varşova Türk Filmleri Haftası Başladı!

2. Varşova Türk Filmleri Haftası Başladı!

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen 2. Varşova Türk Filmleri Haftası Varşova’nın en önemli sinema salonlarından olan  Kinoteka‘ da başladı.

 

Haftanın açılışı için düzenlenen törene sanatçılar Tamer Levent, Berk Hakman, Taner Birsel, Nesrin Cavadzade, Rezan Yeşilbaş katıldı.

 

Gece, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan, Varşova Büyükelçi vekili İstem Cırcıroğlu ve haftayı düzenleyen Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği Başkanı İrfan Demirkol’un konuşmalarıyla açıldı. Sanatçılara ve destekçilere plaket sunumlarının ardından haftanın açılış filmi “Tepenin Ardı” Polonyalı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Polonya’lı sinemaseverlerin, yabancı misyon mensupları ve sinema akademisyenlerinin izlediği film gösterimi sonrası düzenlenen resepsiyonda “Tepenin Ardı” son derece olumlu eleştiriler aldı. Filmin oyuncularından Tamer Levent ve Berk Hakman izleyicilere takdim edildi. Bu iki sanatçının dışında, Polonya’lı izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği Türk Heyeti uzun bir süre hayranlarıyla sohbet etme imkanı bulurken, aynı zamanda sinema akademisyenleriyle  ülkenin sineması konuşuldu.

 

Türk Heyeti (25 Nisan 2013) Varşova Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü ziyaret edecek ve öğrenciler ile Türk ve Polonya Sineması – Benzer ve Farklı Yanları üzerine bir atölye calışması yapılacaktır.

 

 

Türk Filmleri Haftası 30 Nisan 2013 Salı akşamına kadar devam edecek.